Prečo Trump tak zúfalo potrebuje „minerals deal“ s Ukrajinou. Ten sa črtá Ukrajine s EÚ

Trump bol optimisticky ohľadom podpísania dohody o vzácnych nerastoch s Ukrajinou minulý piatok, čo ale skončilo fiaskom (videozáznam tu). Zelenský nebol presvedčený o jej výhodnosti.

Pár dni pred stretnutím v Bielom dome Zelenskému ponúkla dohodu o „kritických materiáloch“ aj Európska únia. Európsky komisár Stephane Sejourne vyhlásil pri príležitosti 3. výročia ruskej invázie, že pripraví rivalský návrh pre ukrajinskú vládu. Francúzi sú tiež zainteresovaní. 21 z 30 kritických materiálov, ktoré potrebuje Európa, môže dodať Ukrajina na základe win-win partnerstva. 40% ukrajinského nerastného bohatstva je však už súčasťou okupovaných území. Tzv. kritické minerály ako lítium, titánium atď majú byť v budúcnosti dôležitejšie ako dnes plyn a ropa.

Prezident Trump chce dohodu ako splátky za 500 mld dolárov, neskôr už len 350 mld, ktoré doteraz vraj boli poskytnuté Ukrajine. Zelenský ešte aj v Oválnej kancelárii vysvetľoval, že cez 60 mld usd prišlo vo forme zbraní a cez 30 mld ako finančná pomoc do štátneho rozpočtu, hoci schválená bola celkom pomoc vo výške 180 mld. usd – ale len na papieri. Keď ukrajinský prezident odmietol skorej obratom podpísať Trumpovi minerals deal, ten ho nazval diktátorom a Ukrajinu agresorom.

Trump má eminentný záujem o takúto zmluvu, pretože sľubuje svojim daňovníkom návrat peňazí, ktoré išli na Ukrajinu ako dar na rozdiel od európskych pôžičiek. Ale hlavne nová ekonomika USA je závislá od dovozu kritických minerálov. V decembri Čína stopla ich vývoz do USA, pričom kontroluje až 44 mil. ton oproti americkým 1,9 mil. ton vzácnych kovov. Tie USA dovážalo hlavne z Číny (70%), kde je 70% svetovej produkcie. Preto Trump začal pokukovať po Grónsku, no má vyhliadnuté aj Rusko, s ktorým chce obchod ako podmienku mieru. Putin už avizoval svoj záujem.

Zelenský bez lichôtok a komplimentov v piatok vytrvalo vysvetľoval, že potrebuje ukázať Putinovi silu, ktorú bude garantovať USA v tomto deale. Francúzi a Briti mu však chcú poslať vojakov, preto by mohli uzavrieť taký deal oni. Keď Volodymira vyhodili z Bieleho domu, išiel neskôr do televízie FoxNews, kde mal dobrý priestor vysvetliť svoje výhrady. Trump ho mal uisťovať, že keď raz budú na Ukrajine kopať Američania, Putin bude rešpektovať americké záujmy. Zelenský mu vysvetľoval, že pred inváziou boli na Ukrajine americké firmy, aj na okupovanom území a Putina to neodradilo. Práve naopak, keď Shell v roku 2013 odhadol 4 triliona m3 plynu pod morom, Krym si vzali Rusi.

V piatok večer dal rozhovor pre CNN aj minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý odrazu pre média už nemal problém vysvetliť proces dosiahnutia mieru, ako mal nasledovať v týchto krokoch: minerals deal, negociácie s Ruskom, mierová dohoda a následne ekonomické a vojenské garancie. Prečo to len nepovedali Zelenskému vopred? Veď to bolo to, načo sa pýtal viceprezidenta Vanceho: O akej diplomacii hovorí? Pred médiami pripomenul, že on už pred rokmi vyrokoval s Putinom prímerie za pomoci Nemecka a Francúzska, lenže Putin ho medzitým 25-krát porušil.

Namiesto toho, aby JD Vance vysvetlil, že teraz bude mierovú dohodu garantovať aj prezident Trump, ktorý chce navyše získať Rusko na obchodnú spoluprácu namiesto vojenskej agresie, osopil sa na Zelenského, že prišiel zaútočiť na túto administratívu, je nevďačný a nezvláda mobilizáciu. Zelenský reagoval, že už veľakrát ďakoval (áno, aj na začiatku tlačovej konferencie párkrát) a že každá krajina má problémy, keď začne vojna. A USA má šťastie, že je medzi oceánmi, ale pocíti…

Trump, ktorý bol vyše 40 minút veľmi príjemný, sa odrazu vyrútil na Zelenského, že nemá diktovať ako sa Amerika bude cítiť a že nie je v pozícii diktovať… Deň predtým pre média tvrdil, že neverí, že hovoril o Zelenskom ako diktátorovi. No napísal to pred časom ako status na sociálnej sieti. Potom sa už defenzívny Zelenský len darmo pokúšal dostať k slovu. Keď ho však Trump potlačil za rameno, tak to vzdal a už len gúľal očami, čo to všetko naňho nakričali. Tak to analyzuje aj väčšina médií v USA a VB: pod úroveň americkej diplomacie, neprofesionálne, ponižujúce a bulistické.

Ešte aj hovorkyňa Bieleho domu v ten večer komentovala udalosti tak, že prezident Zelenský antagonizoval JD Vancea a vznikla roztŕžka. Lenže viceprezident Vance, ktorého v to ráno prehlásil Elon Musk vo svojom statuse za budúceho prezidenta USA, nemal dôvod sa urážať. Namiesto pokojnej odpovede sa pustil do povýšeneckých obvinení, ako to, že vraj Zelenský kampaňoval s demokratmi, lebo s guvernérom Pensylvánie navštívil fabriku na výrobu zbraní pre Ukrajinu. Zelenský tentokrát neprišiel len nesebavedomo prosíkať, hovoril o vedúcej pozícii Ukrajiny vo výrobe lacných dronov a ponuke podeliť sa s licenciami aj s USA. Tie sú zbraňami 21. storočia.

Páni v oblekoch jednoducho predviedli svoju diplomaciu. Potom to nazvali zneúctením úradu prezidenta, čo mnohí komentujú ako narafičené. Podľa mňa to vypálilo tak pre mentálne nastavenie aktérov. Trump vidí seba ako mierotvorcu, ktorý vie aj pragmaticky vyriešiť potreby ekonomiky. Lenže Zelenský pragmatickosť vidí podľa Pierca Morgana, bristkého komentátora, ktorý sa 20 rokov priatelí s Trumpom, v tom, že Putin musí rešpektovať mier aj po zmene prezidenta v USA.

Kontraproduktívne však bolo, keď už od prvého momentu, čo Zelenský vystúpil z auta, Trump sa doňho obul, že ako sa nahodil. Potom na tlačovej konferencii sa ho otázku, prečo nemá oblek z úcty k úradu prezidenta, opýtal partner republikánskej kongresmanky Marjorie Taylor Green. Nikomu doteraz nevadilo, keď v Oválnej kancelárii sedel v zástere prezident Modi, alebo Amir v župane, či keď na stretnutie s Trumpom prišiel severokórejsky diktátor Kim vo svojej čiernej rovnošate. Prezident Zelensky pokojne odpovedal, že keď bude mier v jeho krajine, dá si dá na seba oblek.

Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton zanevrene lamentoval nad egom Trumpa ešte pred touto roztŕžkou. Podľa neho sa Trumpovi páči rozhodnosť diktátorov, autokratov, preto neprekvapuje, že k prezidentovi v núdzi americkí lídri nemajú veľkú úctu. Iné by to bolo, keby dnes Ukrajina stále vlastnila nukleárne zbrane, ktorých sa vzdala výmenou za záruky (aj od USA) v Budapeštianskom memorande. Bolton pripomína, že Trump vyhlásil, ako sa zaľúbili s Kimom pri podpise zmluvu o priateľstve. O priateľstvo s Putinom Donald Trump usiloval, odkedy organizoval súťaž krásy v Moskve. Teraz spolieha na roky priateľstva, povedal médiám v piatok.

Marco Rubio, šéf americkej diplomacie, tiež vysvetľoval, že od ukrajinského prezidenta chceli, aby rešpektoval, že nechcú kydať na Putina, na Bidena sa kydalo v jednom kuse. Pritom sám Marco Rubio kedysi prehlásil Putina za vojnového zločinca a dokonca prezidenta Trumpa za conmana – podvodníka, ktorí nevyplácal svojich dodavateľov. Zariekal sa proti nemu bojovať, aby si neprivlastnil stranu Ronalda Reagana a konzervatívne hnutie. Ups, už sa medzitým stalo. Vlastne aj JD Vance kedysi prirovnal Trumpa k Hitlerovi, začo sa tiež nikdy neospravedlnil verejne.

Ich lichôtkárske charaktery dobre vysmiali komici zo Saturday Night Live. V nedeľu sebachvála pokračovala statusom Donalda J. Trumpa na Truth Social, ktorý prezdieľal od neznámeho MAGA fanúšika. Ten ho prehlásil za veľmajstra v šachu, ktorý predvída 10 krokov dopredu a v prípade, že Putin poruší dohodu, spustí masívne medzinárodné dôsledky, pričom Amerika bude musieť reagovať. Zelenský sa teda bude musieť pokloniť Trumpovi, pokračuje status… To fakt? Následne prezident Trump napísal „Amerika (Zelenského) nebude ďalej tolerovať“. Bude musieť odstúpiť?

Trumpovi veľmi záleží na dohode o nerastoch s Ukrajinou, ináč by mu ostávalo urobiť dohodu s Putinom, aby zabezpečil amerických oligarchov a prosperitu strednej tiredy. To by bola otvorená zrada Ukrajiny, európskych členov NATO i Američanov. Podľa prieskumov totiž až 81% občanov USA Putinovi nedôveruje a iba 11% ho vníma pozitívne. V osudný piatok eskortovali z Bieleho domu aj novinára ruskej tlačovej agentúry, ktorý nebol na schválenom zozname médií. No záhada.

Z Washingtonu letel Zelenský do Londýna na stretnutie 18 krajín o bezpečnosti Európy. Na ňom premiér Británie oznámil, že Európa pripravuje nový mierový plán, ktorý predstavia Trumpovi. Zrejme jeho súčasťou bude aj európska dohoda o mineráloch, ktorú skoordinujú s USA, ak bude súhlas podržať chrbát európskym vojakom na Ukrajine. Len s USA totiž bude prímerie trvalé, veria lídri koalície ochotných. Trump sa ich komplimentu čuduje, že takto veľmi neukázali silu Rusku.

Ako vysvetľoval Marco Rubio, akýsi európsky líder mu povedal, že vojna ďalší rok by oslabila Rusko ekonomicky tak, aby bolo ochotné vzdať vojnu i územia. Otázkou je, či by v takom štádiu použilo nukleárne zbrane. Toho sa zjavne bojí Trump a jeho oligarchovia, veď sme ešte ani na Mars neodleteli. Rizikom je však aj Trumpova mierová zmluva, ktorá by odmenila Putina zrušením sankcií a „business as usual“.

To by naoko „spiaceho medveďa“ len posilnilo, aby časom zas pokračoval v imperialistickej politike, hlavne keď USA sa vojensky necíti brániť slobodný svet. Zelenský v roku 2019 bol naivne presvedčený, že Putin chcel mier, keď s ním rokoval z očí do očí. Nečudo, že teraz má obavu, že Trump bude podobne naivný. Navyše ako po všetkých tých klamstvách v priamom prenose (peniaze, diktátor atď.) môže Trumpovi dôverovať, keď to vyzerá, že sa priam inšpiroval Putinovými imperialistickými chúťkami (Grónsko).

Progresivizmus Jeffreyho Sachsa zrazu neprekáža. Suverenita malých národov je preňho fikcia

04.04.2025

S väčšinou jeho postojov by mnohí Slováci ani nesúhlasili. Renomovaný americký profesor je advokát dekarbonizácie, kontroly populácie, Covid opatrení a najnovšie aj ruských záujmov. Z mnohých kritikov zeleného dealu či Covid pandémie sa teraz stali obhájcovia ruskej agresie na Ukrajine. Vraj preto, že nemôžu veriť mainstreamovým médiám, ktoré sa tak báli Covidu a [...]

Je Trump naozaj master-dealer alebo naivka a všetko sa Rusku znova prepečie?

17.03.2025

Donald J. Trump napísal knihu Art of the Deal, v ktorej prezentuje seba ako úspešného biznismana a vyjednávača. Presvedčený o svojej výnimočnosti sa aj teraz púšťa uplatniť túto svoju schopnosť v medzinárodnej politike. Jeho tím rád pripomína Američanom ale aj zahraničným návštevám, že prezident Trump je najlepší deal-maker (dohadovač obchodov). Jeho dealerské motto [...]

Nech nás Rusko anektuje? Minister Kaliňak chce vítať okupantov zo všetkých strán, či radšej zbrojiť?

12.03.2025

Dnes je výročie, keď Hitler vpochodoval do Rakúska, ktoré pripojil k svojej ríši. V Rusku sa ríši hovorí impérium. Že Putin má imperislistické ambície a chce Ukrajinu, potvrdil dávnejšie aj Trump na základe rozhovorov s ním. Kyjev je vraj základom ruského impéria a ukrajinský národ ani neexistuje podľa Putina (trochu genocidálne v kombinácii s 3-ročnou vojnou, hoci [...]

pohreb pápeža Františka 26. apríla 2025

FOTO: Pellegrini, Trump, Zelenskyj aj Biden či princ William. Na pohrebe pápeža boli desiatky politikov i monarchov

26.04.2025 14:00

Na pohrebe pápeža Františka sa zúčastnilo množstvo predstaviteľov verejného života. Pozrite si ich v galérii

výbuch, Irán, prístav

Prístavom pri iránskom meste Bandar-Abbás otriasla explózia, sú tam stovky zranených

26.04.2025 13:45

Prístavom pri iránskom meste Bandar-Abbás v sobotu otriasla mohutná explózia, ktorá si podľa iránskej štátnej televízie vyžiadala stovky zranených.

SR pápež František návšteva21 Šaštín TTX

Kríž pre pápeža Františka vyrábali v dielni neďaleko Bratislavy: Bola to veľká česť, nikdy na to nezabudnem, hovorí tvorca

26.04.2025 12:00

Pre pápeža človek netvorí každý deň, Juraj sa podieľal na kríži pre Františka.

Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj

VIDEO: Trump s modrou kravatou, Zelenskyj v čiernej košeli. Stretli sa na pohrebe, prvýkrát od roztržky v Bielom dome

26.04.2025 11:00

Trump vymenil tradičnú republikánsku farbu kravaty za "demokratickú" modrú, Zelenskyj si vyzliekol zelené tričko a vzal si čiernu košeľu.

janatutkova

Pravdu sú schopní prijať len intelektuálne úprimní ľudia. Nech sa páči

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 247474x
Priemerná čítanosť článkov: 5265x

Autor blogu

Kategórie